Mit jelent a templom nekem?
Az Orbán kormányok – most már a választók akaratából az ötödik – mindig is a keresztyén demokrata értékrendet tekintették működésük iránytűjének. Ez abban is kézzelfoghatóan megnyilvánult, hogy – az ország mindenkori gazdasági helyzetétől függően – anyagilag támogatták a keresztény/keresztyén és zsidó közösségek hitéleti tevékenysége infrastrukturális feltételeinek javítását.
Ezen nehezebben érthető mondat után érthetőbben: Sok pénzt adtak a közösből a templomok felújítására, újak építésére, gyülekezeti házak, közösségi terek, iskolák, óvodák építésére, felújítására. Tették ezt nemzeti szinten, tehát a határainkon túl élő magyarság körében is.
Míg Nyugat Európában templomokat zárnak be, vagy alakítanak át bevásárló központokká, luxus lakásokká, mecsetekké, vagy rombolnak le, addig a Kárpát medence magyar lakta területein templomok újulnak meg és újak is épülnek. Számszerűen, a HVG újság 2021 szeptember 12-i cikke alapján: 2010 óta Magyarországon és a Kárpát medence magyarok lakta részein, jelentős részben kormányzati támogatással, 3000 templomot újítottak fel és közel 150 új templomot építettek.
Tisztában vagyok azzal, hogy hitéletünk gyakorlásának ugyan legfontosabb, de nem kizárólagos, helyszínei a templomok. Ezen kívül nemzetként való megmaradásunknak, nyelvünk megőrzésének is fontos eszközei. A különböző lexikonok száraz, tárgyszerű meghatározásai szerint a keresztyének/keresztények számára a templom a vallásgyakorlás,a különféle egyházi szertartások céljaira szolgáló építmény. A mi templomunk – az óbudai evangélikus templom – az utóbbi 20 évben kívül-belül megújult, nagyon szép építmény. Legszebb az egészben az épület egyszerűsége és a belső tér kitűnő akusztikája is.
A címben saját magamnak feltett kérdésre többféle válaszom van, és ezeket mind igaznak, helyénvalónak érzem.
A templomunk találkahely számomra. Találkozom az értem is kereszthalált halt Jézussal, kicsit beszélgetek is Vele. Egyébként az oltár két oldalsó kerek ablakának “jóvoltából” nappal, főleg amikor süt a Nap, nem egy, hanem három keresztet látunk, valódi Golgota élmény ez. Találkahely azért is, mert hittestvéreimmel, idősebbekkel, fiatalabbakkal, nőkkel, férfiakkal találkozom, akiket olyan könnyű szeretni. Ritkábban találkozom számomra idegenekkel, akikkel próbálok megismerkedni.
A templomunk vasárnapi iskolát is jelent nekem. Ebben az iskolában a kijelölt bibliai rész alapján az örömüzenetet hirdetik, tanítják. Vasárnap reggel elolvasom az igehirdetésre kijelölt szakaszt, elgondolkozom az üzeneten, majd kiváncsian várom azt, hogy a lelkész hogyan tolmácsolja Uram üzenetét. Erre a tanításra nagy szükségem van. Megvallom, a legnagyobb gondom az, hogy a magvetés hova hullik, tudok-e valóban figyelni, megértem-e a lényeget, a fontosat? És, ha ez így is van, akkor a templomból kijövet mi marad meg a tanításból a következő napokra, netán tovább is? Vagy csak köves útszél, dudvás talaj vagyok?
A templomunk kórház , ahova gyógyulni is jövünk. Bocsánatot kérni és Urunk végtelen kegyelméből bűneinktől megszabadulni. Lelki bajainkra itt gyógyulást várunk, kérünk, és ha ezt hittel tesszük, meg is kapjuk. Közismert, orvosok is mondják, hogy a lelki egészség a testi bajok jelentős részét is elhárítja, illetve a lelkileg egészséges ember a fizikai bajokat jobban viseli, kezeli. Templomunk ily módon valódi gyógyító helyként, kórházként működik, melyhez nem társadalombiztosítási támogatás, hanem Istennel megélt közösség kell.
A templomunk egy ház (a régi magyar nyelvben a templomot egyháznak is hívták), az Isten Háza, amelyre ugyan nem ezt írták fel, de a feliratból – Isten a mi erősségünk – és az egymásnak szóló köszöntésünkből – Erős vár a mi Istenünk! – sugárzik az, hogy a templomba járással erősödik Istenünkbe vetett – egyébként gyakran változó, ingadozó mélységű – hitünk. A címben feltett kérdésre az összes választ vállalom. A válaszok közül a legfontosabbnak az Istennel való közösséget tartom.
Kedves Testvéreim! Nektek mit jelent templomba járni?