
A tömegtájékoztatás különböző eszközein, felületein a február 24-én elkezdődött háborút a katonai-biztonságpolitikai szakértők proxy háborúnak minősítették. Egyértelműen foglaltak állást, hogy ez egy orosz-amerikai fegyveres összecsapás, amelyhez az USA Ukrajna területét és az ukrán fegyveres erők katonáit használja fel, és a háborút az utolsó ukrán katonáig folytatni akarja. Saját maga nagyon sok pénzzel, fegyverszállítmányokkal, katonai tanácsadókkal, titkosszolgálati és felderítési információkkal támogatja az ukránokat a katonai sikerek elérése érdekében.
A fő cél Oroszország katonai és gazdasági meggyengítése. Ez utóbbit szolgálják az amerikai nyomásra az Európai Unió vezetése által áterőltetett szankciós csomagok (már a hatodikat fogadták el), melyek azonban sokkal jobban ártanak az Európai Unió 27 tagországának, mint Oroszországnak. Ezáltal gazdaságilag Európa is gyengül, világgazdasági versenyképessége romlik, és ez is összhangban van az amerikai érdekekkel.
Az előbb leírtak Európában és Magyarországon is sokan tudják, mégsem beszélnek, írnak róla a vezető politikusok, újságírók, a háttérben dolgozó tanácsadók is csak ritkán. A nyugat-európai és az EU-s politikusok nagyon figyelnek a Nagy Testvérre, bajuszát rángatni nem akarják. A magyar politikai vezetők pedig kötéltáncot járnak, egyensúlyoznak, mert ők ezen kívül az Orosz Medve bajuszát sem kívánják húzogatni. Nehéz helyzetben vagyunk.
Sok könyv, újságcikk jelent meg az elmúlt évtizedben az Új Világrend kialakításával kapcsolatos elképzelésekről, egy Világkormány felállításának víziójáról. Európát illetően kétféle elképzelés látott napvilágot. Az egyik szerint Európát felszámolják, nyugati részét Amerikához (Euramerika), keleti részét Ázsiához (Eurázsia) csatolják. A másik elképzelés szerint a nemzetállamok felszámolásával az Európai Egyesült Államok létrehozását tervezi. Mindkét elképzelés részleteinek kidolgozásán az USA-ban sokan fáradoznak. Ezek az emberek egy szempontot vesznek figyelembe: Mi az Egyesült Államok érdeke? A válasz egyértelmű: Világszinten a versenytársak gyengítése.
Ennek a célnak az elérését szolgálták a közel-keleti, észak-afrikai véres háborúk, melyek “eredménye” nemcsak a diktatúrák felszámolása utáni anarchia, hanem az Európát gyengítő bevándoroltatási hullám lett. Ezt a célt szolgálja az Ukrajna emberanyagát és területét felhasználó, oroszok elleni, háború, mely kétségtelenül gyengíti Oroszországot, de Európát is.
Az Amerikai Egyesült Államok világpolitikai, geo-stratégiai érdekeit, céljait maguk az amerikaiak fogalmazták meg, és nézeteiket könyvek formájában közzé is tették. Ezek közül a könyvek közül háromból idézek most néhány gondolatot.
Samuel P. Huntington 1996-ban jelentette meg “A civilizációk összecsapása és a világrend alakulása” című könyvét. A Harvard Egyetem volt professzora azt állítja, hogy az emberiség életét a 21. században a különböző civilizációk és kultúrák összecsapása határozza meg. Bizonyos körök ezt az összecsapást – ami akár háborút is okozhat – szándékosan gerjesztik, írja. A vastag könyv egyébként 2018-ban magyarul is megjelent.
Ajánlom Zbignew Brzezinski “A nagy sakktábla – Amerika világelsősége és geostratégiai feladatai.” című könyvének tanulmányozását is. A könyv 2017-es magyar kiadását az Antal József Tudásközpont gondozta. A szerző kizárólag az USA érdekeit tartja szem előtt, amikor Európa jövőjével foglalkozik. A könyvben a lengyel származású szerző egyértelműen és világosan fogalmaz, amikor az amerikai érdekekről és Európa jövőjéről ír. Szószerinti idézet következik: “A tény egyszerű és világos, Nyugat-Európának és messzemenőkig Közép-Európának egy amerikai protekturátussá kell válnia, olyannak kell lenniük, akik hűbéres állapotukra és adófizetési kötelezettségükre maguktól és mindig emlékeznek.”
Végül kicsit bővebben foglalkozom T.P.M. Barnett könyvével (Ő a Harvard Egyetem tanára, Donald Rumsfeld védelmi miniszter tanácsadója volt), melynek címe: “Blueprint for Action 2004” (kb. fordításban Akcióterv 2004). Ez a könyv – ellentétben az előzőkkel – magyarul nem jelent meg, mert a Szerző semmilyen nyelvre történő lefordításhoz nem járult hozzá. Barnett, a befolyásos amerikai elemző, Kalergi új, legradikálisabb híve, követője. (Kalergi 1925-ben írta le elméletét egy könyvben, hogy ti. idegen civilizációjú, kultúrájú tömegeket kell Európába telepíteni.) Barnett azt írja: A nemzetállamokat Európában fel kell számolni, ehhez pedig a bevándoroltatás a fő eszköz, ami teljesen szétrombolja az európai nemzetállamokat. Szerinte Európát egy homogén – átlagosan 90-es IQ alatti – együgyű, könnyen irányítható embertömeg kell, hogy lakja. Így a jövőbeli Európa átlagembere maximum annyi értelemmel rendelkezik csak, ami elegendő ahhoz, hogy dolgozni tudjon.
Ez az Egyesült Államok érdeke, szögezi le. Az a véleménye, hogy az új, neoliberális világrend ellenzőit, kritikusait meg kell ölni. A könyv 282. oldalán szó szerint ezt olvashatjuk: “I say: kill them!”
A röviden idézett könyvek talán képet adnak arról, hogy az ukrán területen folyó orosz-amerikai háborúnak valójában mik a mozgatórugói, milyen célokat és kinek az érdekét szolgálják. Magyarországét biztosan nem. És bár igyekszünk a háborúból kimaradni, veszteségeink már most is jelentősek.