Az Anglikán Egyházat Angliában 1534-ben alapították. Az alapító VIII. Henrik angol király volt és ez ma is a fő vallás Nagy-Britanniában. Az egyház feje II. Erzsébet brit királynő, legfőbb lelki vezetőjük a Canterbury érsek. Az anglikán vallást követők száma a 80 milliót valamivel meghaladja. Több országban vannak tagegyházai különféle neveken, saját dogmatikával és liturgiával, amelyek azonban az angol egyház hagyományaira támaszkodnak. Magyarországon is jelen van az Anglikán Egyház, méghozzá Budakeszin, a Szent Margit Anglikán Egyház keretében. A tagegyházak egymáshoz való közelebb hozását szolgálja a püspökök lambethi konferenciája, melyet először 1867-ben Charles Longely Canterbury-i érsek kezdeményezésére hívtak össze és azóta is kb. tízévente ülésezik.
Az utóbbi évtizedben az Anglikán Egyházban – elsősorban Nagy-Britanniában – felütötték fejüket a Biblia tanításával össze nem egyeztethető nézetek, melyeket egyes főpapok is nyíltan képviseltek/képviselnek. Ezért beszélhetünk – sajnos – az Anglikán Egyház vezetési válságáról.
A Chritian Concern 2019 május 13-i írásában tájékoztatott arról, hogy dr. Peter Sanlon, az egyház papja, miért lépett ki a szolgálatból. Az érintett rövid nyilatkozata szerint Nagy-Britanniában az Anglikán Egyház vezetése egyre több teológiai és liturgiai kérdésben a Korán előírásait javasolja átvenni, ezen kívül pedig a transzgender elméletet is pártolja.
A svéd evangélikusokat utánozták – némi késéssel – Nagy-Britanniában, amikor az Anglikán Egyház egyik női püspöke, bizonyos Rachel Treweek, burkoltan a férfiuralom megtestesítőjének tartotta, hogy évezredek óta Istenre férfiként tekintünk. A The Telegraph újságnak adott interjújában Glouchester püspöke a következőket mondta: “Nem akarom, hogy a fiatal fiuk és lányok állandóan ezt hallják tőlünk, hogy Istenre férfiként tekintünk.” Hozzátette még, azzal, hogy rosszul használjuk a nyelvet, azzal esetleg feldühítjük a nem keresztyéneket. Ennek a püspöknek egyébként nem ez az első ilyen húzása, amikor ugyanis 2015 októberében, első női püspökként, bekerült a Lordok Házába, rögtön azt javasolta: törvényben kellene foglalni, hogy Isten gender-semleges.
Nehogy azt higgyük, hogy püspök asszony egyedül van parádés gondolataival az Anglikán Egyház vezetésében. Egy másik püspök, Jo Bailey Wells – nevéből ítélve ő talán férfi, ha úgy akarja – elpanaszolta, hogy egyre nagyobb problémát okoz neki Istent férfinek nevezni, mert ez – állítása szerint – nagy felháborodást okoz prédikációi alkalmával. Ezt a problémát ő úgy oldja meg, hogy egyszer férfiként, egyszer pedig nőként utal Istenre. Szinte hihetetlen.
De van még tovább is: A Brunel University anglikán káplánja mozgalmat indított azért, hogy kihangsúlyozzák Isten feminin természetét. Ez is döbbenetes, nem?
Az Anglikán Egyház ugyan megtagadta, hogy elismerjék egy gyülekezeti tag nemének megváltoztatását, helyette viszont egy újrakeresztelési ceremóniát jegyeztek be a liturgiájukba. Ezt azonban az LMBTQ aktivisták erősen kifogásolták. Erre fel a Püspökök Háza azt javasolta – amit az általános szinódus egyhangúlag meg is szavazott – , hogy ne egy új procedúrát éljenek át a transzszexuálisak, hanem a már meglévő, a Krisztus-i hitet megerősítő bemerítést használják a nemi identitás megváltoztatásának jeléül. A norwichi püspök pedig kijelentette, hogy az Anglikán Egyház szeretettel fogadja be a transzszexuálisokat és azt kívánja nekik, hogy teljes mértékben részt vehessenek az egyház életében.
Az azonos neműek házassága mellett álltak ki 2019 áprilisában megjelent nyílt levelükben az egyház egyes vezetői, köztük Barry Morgan érsek, a Wales-i Anglikán Egyház feje. A levél a The Times- ban jelent meg. A levél szerzői megemlítik azt is, hogy a melegek házassága kérdésében az Anglikán Egyház vezetése megosztott. Ennek konkrét jele a volt Canterbury-i érsek, Lord Carey, nyilatkozata, mely szerint az azonos neműek házasságának törvényesítése “ kulturális és teológiai vandalizmussal” érne fel. Ezzel szemben a homoszexuálisok házassága mellett érvelő egyházi vezetők levelükben azt is írják: “Úgy gondoljuk, hogy az Anglikán Egyháznak semmi félnivalója nincs az azonos nemű párok házasságkötésének lehetővé tételétől.”
Egyes vélemények szerint az Anglikán Egyház a szétesés szélén áll, a hagyományos keresztyén értékeket képviselő és a liberális elveket valló vezetők közötti nézetkülönbségek miatt.
A keresztyén világhelyzet bemutatásának szándékával tervezett sorozatnak ez volt az utolsó írása.