menj be a te belső szobádba!
Amikor nagy hó esik a zajos városban csend lesz. Jó néhány évvel ezelőtt volt egy hatalmas hóesés és szinte szürreális volt, hogy a körúti villamost is alig lehetett hallani. Valami puha, meghitt érzés. Sokféle csend van, például a temetőnek is van csendje. Néha mikor alkonyatkor elhallgat minden, akkor nagyon nagy csend lesz. És van fájó, süket csend is.
A keresztyén hit gyakorlatában a csendesség azt jelenti: elcsendesedek kívülről-belülről, hogy meghalljam Istent. Jézus Isten fia volt, de mindig gondot viselt arra, hogy a csendet létrehozza, hogy az Atyával kettesben lehessen, mert szükségét érezte és mert az Atyával való együttlétre. Gondoljunk csak bele: Jézusnak, aki Isten fia szüksége van az Atyával való együttlétre! Ha még neki is szüksége volt erre – mennyivel inkább nekünk?
Jézus korában voltak néhányan, akik az utcákon állva imádkoztak, hogy mindenki lássa, hogy ők milyen nagy kegyesek. Jézus minősítése arról szólt, hogy ezeket ugyan mindenki látja, csak Isten nem – mert ez nem neki szól, hanem a közönségnek. Nem a Mindenhatóval való találkozás, hanem vásári mutatvány és az imádság gyalázata.
Pont ezzel ellentétes dolgot tanít Jézus, miszerint az Istennel való találkozáshoz a csend feltételeit meg kell teremteni! Krisztus korán hajnalban felkelt és kiment egy elhagyatott helyre, ahol biztosan nem találkozhat senkivel és nem zavarhatják meg. Munkát fektetett be és időt szánt rá, mert ez fontos. A nyugalom ideje, a tanács, az útmutatás átvételének ideje, maga az erőforrás a soron következő naphoz.
te pedig amikor imádkozol, menj be a belső szobádba, és ajtódat bezárva imádkozzál Atyád-hoz, aki rejtve van; a te Atyád pedig, aki látja, amit titokban teszel, megjutalmaz majd téged. (Mt 6,6)
A feltétel megteremtésének lényege: a külső zavartalanság állapota. Ne tudjanak rád nyitni a “nagyon fontos” hétköznapi problémákkal. Jézus ezzel azt is elmondja, hogy mindezt senki sem fogja helyettünk megtenni. Például, ha az ember szabadságra szeretne menni a családjával, akkor néhány dolgot meg kell tennie ennek érdekében. Úgymint megteremteni az anyagi lehetőségeket, kinézni és lefoglalni a szállást, megbeszélni a munkahelyen, hogy abban az időben elengedjenek szabadságra.
védett idő és hely
Nyugodtan mondhatjuk: jól tudjuk mi, hogy kell ezt csinálni! Védett idővé kell tenni azt az időt, ami igazán fontos! Nos, ugyanezt mondja el Jézus az imádság helyéről és idejéről. Ezt Isten helyettünk nem fogja megtenni, ez a mi feladatunk, melynek erőközpontja nem más, mint a mi értékelésünk! Ha az Istennel eltöltendő időt, a vele való csendet értékesnek tartjuk, akkor védett idő és védett hely oltalmába fogjuk helyezni.
1 comment
“Tarts meg engem, Istenem, mert hozzád menekültem!…
Megismerteted velem az élet útját, teljes öröm van Tenálad, örökké tart a gyönyörűség jobbodon.”
(Zsoltárok 16:1,11)