A blogra május 20-án felkerült sorozatkezdő írás után, sorszámozva, egymás után jelennek meg majd a jelenlegi keresztyén világhelyzet egyes elemeit bemutató cikkek.
Most nézzük meg azt, hogy – statisztikailag – milyen a keresztyének súlya a világban. Földünk közel 8 milliárdos lakosságának 88%-a (!!!) valamilyen vallási felekezethez tartozónak mondta magát 2010-ben, és csupán 12%-a nyilatkozott úgy, vallástalan, illetve ateista. Hangsúlyozom, ebben a statisztikában minden vallás (keresztyén, iszlám, hindu, buddhisták stb.) benne van.
A New York-i székhelyű PEW Research Center 2010-es adatai szerint a keresztyének 26%-a Európában, 24%-a Dél- és Közér-Amerikában és ugyancsak 24%-a Afrikában él. Az intézet tanulmányában azt olvassuk, hogy a vallástalanok 12%-a Európában, míg 5%-a Észak-Amerikában él. Hat olyan ország van, ahol a vallástalanok többségben vannak. Ezek az országok: Cseh Köztársaság 76%, Észak-Korea 71%, Észtország 60%, Japán 57%, Kína 52%. Ebben az ország-csoportban meglepett a Cseh Köztársaság és Észtország, nehezen hiszem el a vallástalanok ilyen nagy arányát.
A világ vallási térképe – keresztyén szempontból – a következőket mutatja: A Föld legnépesebb keresztyén országa jelenleg az Egyesült Államok, utána Oroszország és Brazília következnek. A keresztyének fele 11 országban él, ezek a következők: Egyesült Államok, Oroszország, Brazília, Mexikó, Fülöp- szigetek, Kína, Nigéria, Németország, Olaszország, Kongói Demokratikus Köztársaság, Etiópia.
A keresztyénség ma még a világ legnagyobb lélekszámú vallása, a Föld összes lakójának kb. egyharmadát teszik ki. A statisztikusok szerint ez az arány – ellentétes mozgások eredőjeként – a következő 40-50 évben sem fog lényegesen változni. De nézzünk a számok mögé!
A 20.században a keresztyénség földrajzi súlypontja – először mintegy ezer év óta – kicsúszott Európából. Tulajdonképpen Északról Délre csúszásról beszélhetünk: A 20.század elején még a keresztyének 82%-a élt az északi féltekén, 2010-ben már csak 42%-a. A PEW 2019 tavaszán is közzétett egy tanulmányt. Ebben az anyagban – kizárólag mennyiségi szemlélettel – a világ top 10 keresztyén országát is bemutatják. A tanulmány több változásra hívja fel figyelmünket:
1. A világ keresztyénsége számszerűen a 2015-ös közel 2,3 milliárdról 2060-ra 3 milliárd fölé nő. Ez így magában ígéretesen jó szám, de látni kell az összetevőit. Európában nem lesz számszerű növekedés, jó, ha szinten tudunk maradni. A PEW tanulmány a keresztyének száma alapján rangsorolva bemutatja a világ 10 “legkeresztyénibb országát. 2015-ben a top 10-ben a 4.helyen van Oroszország, és az utolsó, 10. helyen Németország. Az előrejelzések szerint 2060-ban már a többség – tízből hat – afrikai ország lesz. 2060-ra a világ top 10 országa keresztyéneinek fele már Afrikában él.
2. A 2015-ös ország sorrendben Oroszország és Kína előkelő helyeken találhatók, és a helyezéseiket a 2060-as rangsorban is megőrzik. Oroszországban a keresztyénség jelenléte erős és várhatóan nem is zsugorodik nagyon, még, ha – demográfiai okokból – számottevő növekedés nem is várható. Kína esetében a 2015-re megadott 71 milliós szám nagyon alacsonyra értékelhető, hiszen valószínűleg csak a felszínen működő, a világi hatalomhoz lojális, un. “hazafias egyház” tagjait jelenti és nem tartalmazza a hasonló keresztyénszámmal működő “földalatti egyházat”.
3. Érdemes megjegyezni, hogy a tanulmány előrejelzése szerint 2060-ban a 3 milliárd 055 millió keresztyén mellett már 2 milliárd 987 millió muszlim él majd a világon. Ez a nagyjából 70 milliós különbség azonban 2070-re eltűnik, és ekkor már az iszlám lesz a legnagyobb világvallás. Ennek oka kettős: Egyrészt a muszlimok erős hitűek, hitükről tanúságtevők, hittérítő küldetésük van, másrészt erős a fajfenntartási ösztönük is. A muszlim nők a 2010-2015 közötti időszakban jellemzően 3-4 gyereket szültek átlagosan, míg a fejlettnek mondott nyugati világ nem muszlim asszonyainak termékenységi rátája – a családonkénti átlagos gyerekszám – alig haladja meg az egyet. Az előbbiek eredője az, hogy a 45 éves időszak (2015-2060) a keresztyénség számának 34%-os növekedési ütemét az iszlám hívők 70% feletti növekedési üteme több, mint kétszeresen meghaladja.
Az előzőkben leírtakból látszik – hogy Isten ígérete szerint – a keresztyénség megmarad, sőt gyarapszik. A globális képen belül viszont Európa szomorú képet mutat. A PEW már említett adatai szerint Európában él a világ keresztyénségének 26%-a. Ez közel 600 millió adminisztratív keresztyént jelent. Adja Isten, hogy közülük minél több vallásos, hitvalló és főleg valódi keresztyén legyen! Nekünk Magyarországon is tennünk kell azért, hogy a keresztyének közössége növekedjék. Cselekednünk kell akkor is, ha tudjuk, hogy a növekedést Isten adja.