Miért érdekes az amerikai választás? Nem kéne az legyen! Egy másik ország egy másik kontinensen. Az lenne a normális, ha mindegy lenne nekünk és világ többi részének, hogy mit döntenek ki legyen az elnökük. És mégis, ha meg tudjuk fogalmazni, ha nem – akkor is érezzük: ez most nagyon fontos.
Tehát, fenn áll a kérdés: miért?
1. Azért, mert az USA kb. 100 éve a nyugati civilizáció mag állama. Gazdaságilag, katonai erőben, technológiai iparban, tudásiparban és kulturális befolyásban meghatározó. A nyugati világ többi területeire hamar kihat az, ami a magállamban történik, illetve: amit a magállam akar.
Mi tartozik még a Nyugathoz? Természetesen Európa, aztán Ausztrália és Új Zéland. Ez a Nyugat, a többi más civilizációk vidéke. Így hát nekünk európaiaknak egyáltalán nem mindegy, hogy Amerika mint állam mire használja óriási potenciálját.
2. Másodszor azért fontos, mert elsősorban egy kulturális küzdelem zajlik olyan eltérő világnézetek alapján, mely a régi nyugat megtagadói és azok között folyik, akik ragaszkodnak a nyugat eredeti értékeihez, melyek ezt a civilizációt meghatározóvá tették.
Közismert, hogy Amerikában mindig is két politikai erő volt: a konzervatív Republikánus párt (GOP), és a Demokrata párt, melynek szellemi irányzatát a balliberális ideológia adja. Liberálisok voltak, ma a kultúrmarxizmus egyesült a liberalizmussal a Woke ideológiában – a demokraták számára ez a meghatározó ideológia. Más meghatározás szerint: a republikánusok a klasszikus liberálisok, a demokraták pedig a progresszív liberálisok (Patrick J. Deneen).
Az eredeti felállásról írt remek könyvet Gertrude Himmelfarb Egy nemzet két kultúra címmel, 2001-ben – azóta gyökeres változások történtek. E két kultúra küzdelme képezi a politikai küzdelmeket. Azonban míg a Trump előtti világban úgy tűnt – mindez csupán világlátás és kormányzási szisztémák kérdése (mint egyfajta ízlés kérdése) – addig ez mára megváltozott. Ennek nem Trump az oka, az ő fellépése csupán válaszreakció volt egy radikális progresszió megjelenésére.
A progresszió agresszív terjeszkedése, miszerint a jogba bevezetik ideológiájuk elképzeléseit nem ismeretlen Európában, az Unió területén sem – hiszen ezt az LMBTQ témában láthatjuk. A jogba való bevezetés az állami kikényszerítést teszi lehetővé. Az amerikai és európai progresszivek szinte versengenek egymással olyan dolgokban, amelyek a Covid előtt még agyrémnek tűntek. Nevetséges leírni is, de ennek olyan dolgokban is, minthogy a “férfiak szülhetnek” – Loretta – a Monthy Piton film prófétikus volt … érdemes megnézni (ITT).
Úgy tűnik kibékíthetetlenül eltérő világnézetek alapján zajlik a küzdelem. Nem marginális (vagy ízlésbeli) kérdések ezek, hanem egy ügydöntő kérdés: azt jelenti ugyanis, hogy a Nyugat teljesen mássá lesz, mint eddigi története során fejlődött vagy azt az utat akarja folytatni, ami valójában naggyá tette.
3. Harmadszor azért fontos, mert egészen nyilvánvaló, hogy a demokraták a Woke ideológia kiterjesztését viszik végbe az állami életbe és az egész nyugati világban (hiszen ezt tették a 4 év Biden kormányzás alatt).
A demokrácia a export után egy woke export zajlik 4 éve immár. Akár gondolhatunk Pressman nagykövet minden diplomáciai hatáskört átlép tevékenységére. A címlapképen (Unsplash) is ez áll: szavazz a szivárványra, a Woke-ra – mint valami evidensen pozitív dologra!
Arról nem is beszélve, hogy az “ébredés” egy keresztyén fogalom! Azt jelenti, hogy olyan különleges időszak, amikor Isten kegyelme kiárad és sokan megtérnek – vagyis felébrednek. Elképesztő, hogy ezt a szót választja ez az istentelen ideológia önmeghatározásként: ők a “felébredtek”. Vajon ez véletlen? Biztos, hogy nem.
Hasonlóan a szivárványhoz, ami a Noéval kötött szövetség jele. Maguk a melegszervezetek illetve az egyik “alapító atya”, aki ezt a blaszfémiát kitalálta mondta, hogy: ezt az egyházzal szebeni provokációnak szánták!
4. Negyedszer azért fontos, mert a az orosz-ukrán konfliktus nagyban függ Amerikától, hiszen részben (jó nagy részben) Amerika finanszírozza. A háború folytatása vagy lezárása olyan kérdés amihez Amerikának vastagon köze van. Ez ugyan nem az téma, mely az amerikaikat érdekli, ugyanakkor nejünk itt Európában mesze nem mindegy. Ez egy korántsem elhanyagolható +globális dimenziója a választásnak.
Trump a háború lezárását ígéri, Harris nem nagyon beszélt erről a témáról, de teljesen világos, hogy a demokraták a további folytatás mellett állnak.
A demokraták álláspontja az Izrael- Hamasz- Hezbollah- Irán konfliktusban pedig egyáltalán nem követhető. Mindenesetre a baloldali antiszemitizmus egyértelmű, a tüntetések kétséget sem hagynak afelől, hogy ezt és pont így gondolják. Mindenesetre furcsa, hogy most az antiszemitizmus nem probléma – most senki sem vizionál barna esőt. Hogy mi ennek az oka? Viknyédi Balázs írt is a blogunkon Marcuse tételéről, a represszív toleranciáról (ITT) – hát ez az oka. Sőt, írt is egy e-könyvet is: Anti-Woke kiáltvány címmel (ITT) – ajánlom mindenkinek.
Nos, hát legkevesebb a fentebbi tényezők miatt nem mindegy, hogy a konzervatívok vagy a megvadult progresszívek aratnak ma győzelmet.