A sorozat keresztyénüldözéssel foglalkozó részei lassan a befejezéshez közelednek. Említettem már, hogy az egész üldöztetési témakörnek a bibliai keretei egyrészt maga az üldöztetés, amelyben a keresztyéneknek mindig is része volt, másrészt a tanúságtétel szükségessége, melyet a mindennapi életünkben – akár az üldöztetés körülményei között is – gyakorolnunk kell.
A vallásukat gyakorló keresztyének túlnyomó többsége tudja, hogy vétkezni gondolatban, szóval, cselekedettel és mulasztással lehet. Tanúságot tenni azonban gondolatban nem lehet, csak szóval és főleg cselekedettel. Tanúságtételre a keresztyénség alaptörvénye, a Biblia, számos helyen szólít fel, hív a kereszt felvétele mellett a folyamatos tanúságtételre is. A keresztyénüldözés egyrészt kipróbálttá teszi a hitet, másrészt világosan megmutatja, hogy kinek mi lakik a szívében.
A következőkben néhány tanúságtételre felszólító ige-helyet idézek és füzöm ezekhez gondolataimat:
„Kövess engem!” (Mt. 9,9)
„Te kövess engem!” (Jn. 21,22)
„Jer, kövess engem, fölvévén a keresztet” (Mk. 10,20b)
Az Úr a követőit sokszor hívja magához, itt is ez történik, amikor követésére szólítja fel őket. Elvárja a kereszt, az üldöztetés felvállalását is. Az Urat követni szolgálat és kereszt.
„Elmenvén e széles világra, hirdessétek az evangéliumot minden teremtésnek.” (Mk. 16,15). Ebben az esetben Urunk nem hív, hanem küld minket. Az apostolok a maguk idejében ezt a megbízást teljesítették. Ma ugyanezt a magbízást kapják a magukat keresztyéneknek vallók is.
„Valaki vallást tesz rólam az emberek előtt, én is vallást teszek arról mennyei atyám előtt.” (Mt. 10,32) Ez az ige is egyértelműen tanúságtételre szólít fel. Mai gondolkodási módunk szerint ez egy alku, ha tetszik üzleti ajánlat: tegyél tanúbizonyságot az Úrról az emberek előtt és akkor jutalmad lesz a mennyben. Persze tegyünk tanúbizonyságot az emberek előtt, de a jutalmat ezért csak Isten végtelen szeretetéből és kegyelméből nyerhetjük el, és nem a saját érdemeinkért.
„És lesztek nékem tanúim úgy Jeruzsálemben, mind ez egész Júdeában és Samáriában és a földnek végső határáig.” (Ap.Csel. 1,8). Az Úr apostolait küldte ezekkel a szavakkal tanúskodásra, ma pedig ugyanezekkel a szavakkal küldi a keresztyéneket az egész világon. A hívők életének ma is a legfőbb értelme az ilyen tanúbizonyságtétel, melyre a világnak égetően szüksége van.
Ordass Lajos egykori meghurcolt, üldözött evangélikus püspök imádságos könyvében olvashatjuk: „Aki Isten követségében jár, annak helyt kell állnia az üzenetért, amit Isten rábízott. Még akkor is, ha vihart arat miatta.” Bizony a tanúságtétel nem könnyű feladat, de teljesítenünk kell, mert Urunk ezt várja tőlünk.
Sok személyes tanúságtételt, megtérési történetet olvashatunk a világhálón, valamint nyomtatott kiadványokban is. Sok zenemű, irodalmi, képzőművészeti alkotás létezik, melyek mind komoly tanúságtételek Krisztus mellett. Nekünk, mindennapi keresztyéneknek is tanúságot kell tennünk családon belül, kisebb-nagyobb közösségekben. Tehetjük ezt szavakkal, cselekedetekkel, akár igen egyszerűekkel is: Például katolikus feleségem, amikor gyalog, vagy járművel elmegyünk egy templom előtt, mindig keresztet vet. A legfontosabb, hogy egész életünk legyen a külvilág számára tanúságtétel Isten ügye mellett. 2014 október 29-én az általános kihallgatáson mondta Ferenc pápa: „Úgy kell élnünk, hogy tanúságot tegyünk a valódi keresztyénségről”.
A következőkben néhány híres, közismert embertársunk tanúságtételéből adnék szemelvényeket:
Csókay András nemzetközi hírű agysebész szerint elismert tudományos tény, hogy a stressz oldására a legjobb eszköz a mély hitélet. A kreatívan cselező, félelem nélkül a helyzetet felvállakó, majd gólt rúgó focista sokat köszönhet annak, hogy imádságában beszélget Kisztussal. Személyesen is megtapasztaltam – írja az agysebész – mindezt: Minden tudományos ötletem, amely a betegek jobb gyógyulását hozta és sikert aratott, ima közben született.
2014 márciusában az orosz ortodox egyház külkapcsolatokért felelős vezetője arra kérte Putyin elnököt, hogy hatalmát kihasználva legyen az üldözött szíriai keresztyének segítségére. Az Interfax hirügynökség szerint Putyin így válaszolt: „Ne legyenek kétségei, hogy pontosan ez fog történni.” Rögtön ezt követően Putyin megvétózta azt az ENSZ javaslatot, ami lemondásra szólította volna fel Bashar-al Asszad szíriai elnököt. Ennek örültek a szír keresztyének, mert tudták, hogy Asszadtól védelmet várhatnak az iszlám szélsőségesekkel szemben.
David Canmeron volt brit miniszterelnök 2014 áprilisában, a nagyhét elején, fogadást adott. Beszédében bírálta azokat az országokat, ahol a keresztyéneket üldözik és személyes hangon szólt arról, hogy büszke keresztyén hitére és arra, hogy gyerekei egyházi iskolába járnak. Ő maga pedig, amikor csak teheti, részt vesz a Szent Mária katedrális reggeli áhítatán. Elmondása szerint ezek az áhítatok jelentik számára a legbékésebb pillanatokat és az áhítatok lelki vezetést, tájékozódást nyújtanak számára. Most betű szerinti idézet jön: „Büszke vagyok arra, hogy keresztyén ország vagyunk és nem szabad röstellnünk ezt ki is mondani.”
Szikora Róbert a magyar popzene egyik kiemelkedő alakja 2014 december 21-én este, az az évi X-Faktor versenyének lezárásakor nyilatkozott. A versenyt az általa mentorált énekesnő nyerte meg. Amikor a TV milliós nyilvánossága előtt a műsorvezető megkérdezte, hogy milyen tanácsokkal segítette győztes versenyzőjének felkészülését, ezt válaszolta: „Azt kértem tőle, hogy dolgozzon és imádkozzon. A Jóisten úgy döntött, hogy ő nyerje meg a versenyt!” Nagyszerű tanúságtétel – a teljes ráhagyatkozás az Úrra – volt ez. Hasonlóan gondolkodom én is: Reggelente rövid imádságban kérem az Úr áldását az egész napra, terveimre. Az irodámban – amig dolgoztam – munkakezdés előtt sokszor kértem a Jóisten segítségét, támogatását.
…
Gáspár Laci a „Sztárban Sztár” című TV sorozat 2015 évi győztese 2015 november 19-én este, az eredményhirdetés után, megköszönte segítőiének munkáját, a nézőknek pedig a szavazataikat. A beszéde végén azt mondta: „Legfőképpen Istennek köszönöm a győzelmet!”
Angela Merkel német kancellár 2015 februárjában adott interjújában – többek között – ezt mondta: „A Jézusban való hit a saját életemet érintő döntésekben és az életről vallott felfogásomban is mindig újra és újra segített……A keresztyén hit és kultúrája az az iránytű, amelyben bízom, hogy megmutatja számomra a követendő utat. Keresztyénségem bátorságot és erőt ad nekem, nemcsak a magánéletben, hanem a politikában is, hogy kimondhassam nyíltan azt, amit gondolok.” Ez is egy szép tanúságtétel, amely azonban csak szavakban és nem cselekedetekben nyilvánult meg. Ugyanez érvényes Ursula von der Leyenre is, akitől – amikor még német miniszteri állásokat töltött be – nagyszerű tanúságtételeket olvashattunk, azonban Európa első embereként ennek ellenkezőjét valósítja meg politikai gyakorlatában. Mindkét németre igaznak látszik a mondás: Vizet prédikál és bort iszik.
Orbán Viktor miniszterelnöknek sok tanúságtevő megnyilvánulása volt/van. Ezekből idézek most néhányat. A szövegekben a tanúságtételekkor a miniszterelnök más híres emberek tanúságtevő megszólalásaiból is idéz. Elképzelhető, hogy ezekkel az idézetekkel a saját tanúságtevését akarta megerősíteni. Ez persze csak az én feltételezésem.
2011 január 19-én az Európai Parlamentben a magyar EU elnökség fő céljait vázolta fel, majd a beszéde végén ezt mondta: „Én azt szeretném, ha intézményközi vitákat nem provokálva, de Magyarország hozzájárulhatna ahhoz, hogy az Európai Unió egyértelmű és határozott állásfoglalást alakítson ki a vallásszabadság ügyében és fellépjen a keresztyénüldözéssel szemben.”
2012 november 15-én Budapesten Schönborn bécsi kardinális kitüntetése alkalmával mondta: ” A keresztyén gyökereiről megfeledkező Európa hasonlatos ahhoz az emberhez, aki alap nélkül, homokra építette házát és jött az áradat, beleütközött ebbe az épületbe, amely az összeomlás szélére került……Meggyőződésünk, hogy Európának nemzetek nélkül nincsen szíve, a keresztyénség nélkül pedig nincsen lelke”.
2012 november 17-én Madridban, a Katolikus Egyetemen, mondott nagyhatású beszédet. Egy rövid részlet: ”A keresztyén hagyomány iránt elkötelezett embereket, laikusokat, klerikusokat, katolikusokat, protestánsokat egyarát egy közös érzés kapcsol össze, ez pedig az őrálló felelőssége…..Az én felfogásom szerint Isten őrállókká rendelte az egyházi és világi vezetőket, vagyis a politikusokat is. Az Európában zajló válságok mindegyike egy olyan hanyatlás következménye, ami már hosszú ideje jelen van a kontinensen…..Európában nap mint nap azzal találkozom, hogy azokat fogadja értetlenség, akik a keresztyénség értékrendje szerint akarnak gondolkodni, cselekedni a politikai és társadalmi életben……Európa afelé tart, hogy vallásosból vallástalan legyen, nemzetiből nemzetek feletti formát öltsön és a család helyett az individum felé haladjon”.
2013 október 31-én mondta: „A keresztyénség és Európa csak akkor menthető meg, ha vissza tud térni a gyökereihez, ami azt jelenti, hogy nem a pénz, nem az anyagi javak, hanem egyedül a hit által és Isten kegyelméből üdvözülhet”.
2014 október 31-én a soltvadkerti evangélikus óvoda bővítésének avató ünnepségén mondta: „A keresztyén kultúra a magyar nemzet összetartó ereje, és ez az erő adja az állam belső lényegét és értelmét.” Megtehetném, de nem folytatomOrbán Viktor tanúságtételeinek idézését.
Az ismert emberek tanúságtételeinek idézése mellett nem szabad elfeledkeznünk a sok nem ismert, sokszor névtelen tanúságtevőről, akik a legdrágábbat, életüket, áldozták hitükért. Ezt tette 2015 február 15-én a líbiai tengerparton lefejezett 21 kopt keresztyén, akik Krisztus nevével az ajkukon haltak meg. „Ya rabbi Yasu!” kiáltotta egyszerre a 21 narancsruhába öltöztetett kopt keresztyén, amikor az Iszlám Állam fekete ruhás hóhérai nekiláttak lefejezni őket. A „Ya rabbi!” olyasmit jelent, hogy „ Uram”, vagy „Ó, Uram” esetleg „Segíts Uram”, Ezután fejüket vették a Jézus melletti tanúságtételért. A tragikus eseményeket követően – három héttel vagyunk a Charlie Hebdo (Heti Karcsi) párizsi merénylet után – a nyugati újságok címlapjai nem voltak tele a „Je suis Copte!” (én is kopt vagyok) feliratokkal. Párizsban és más városokban sem vonultak most milliók az utcákra ezekkel a táblákkal. Ilyen lett a mi Európánk.
De ne ezen keseregjünk. Annak fontosságát ismerjük fel inkább, hogy keresztyén, bizonyságtevő, tanúságtevő életet éljünk, amit majd észrevesznek az emberek. Életünk legyen prédikáló élet, szavak nélkül is.